omugida.com

omugida.com; 2008-2013 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde genellikle öğrenciler için yaptığımız projelerin genel adıdır. Tüm etkinlikleri bu marka adı altında yürütmüştük.

Bu seneler boyunca Türkiye’nin interneti en aktif ve doğru kullanan bölümü olduğumuzu rahatlıkla iddia edebilirim. Daha Facebook yokken dahi forumlar aracılığıyla başladığımız serüvende 5 yılda derslerin videolu anlatılıp internete yüklenmesine kadar geçen bir dönem yaşadık.

Bölümde dönemler arasında ilk etkinlikleri bizim yaptığımızı düşünüyorum. Ben bölüme geldiğimde alt sınıflar üst sınıfları, birinci öğretimler ikinci öğretimleri tanımazdı. İnternet ve etkinliklerle tüm bölümü tek sınıf gibi kaynaştırmaya çalıştık ve başarılı olduk.

Ders materyallerinin online yüklenmesi, depolanması gibi konuları araştırırken kendimi döküman hazırlama konusunda çok geliştirmiş buldum, hatta bu sıralarda öğrendiğim teknikleri meslek olarak yapmaktayım.

Teknolojinin hiçbir alanında ısrarcı ve bıkkınlık verici şekilde gelenekçi olmadık. Hep yeni alanlar çıktı, biz de onları değerlendirdik. En basitinden forumdan Facebook sayfasına, oradan mail grubuna oradan Facebook grubuna geçtik. Dropbox, Quip, Drive gibi olanakları kullandık.

Teknik gezi, organizasyon düzenleme çalışmaları sırasında omugida.com’un yönetim kurulu ile birlikte üzerimizdeki öğrencilik ataletini attık ve girişken bir yapı kazandık.

Bölümün sorunlarını nasıl esprili şekilde ve kimseyi kırmadan gündeme getireceğimizi bulduk, Türkiye’nin her yerinden insanlarla tanıştık. Bugün halen internetteki gıda mühendislerinin çoğuna ulaşabilen yapılarımız o günlerdeki tanışıklıklarla oluştu.

Bölümde arkadaşlığın yükseldiği, gündüz konuşulanların akşam netten herkes tarafından takip edildiği günler yaşadık. Ortak sorunlara ortak çözümler aranan günlerdi.

Sistemle savaştık. Sürekli aynı soruların sorulduğu derslerde bu soruları arkadaşlarımıza göndererek suçlu olduk, vieolu anlatım sayesinde herkesin doğru yaptığı sorular bir daha sorulmadı, hoca derste özete çalışmayın dedi; yine de tüm sorular özetten çıktı. Derslerin öğretmek değil bir kısmı geçirip bir kısmı bırakacak sistem arayışı olduğunu gördük.

Burada öğrenci dayanışmasını yıllarca sürdürsek de mezuniyete yakın okulla ilişkimiz azalınca yeni dönemlerden bazı kişiler  grupta paylaşılmış ve binbir emekle hazırlanmış dökümanları sıraların üstünde bırakmaya, şikayet eder gibi hocalara götürmeye başladılar. Bizim devrimiz geçiyordu.

Elimizde bir marka vardı, ben şahsım adına yapabileceğim her şeyi yaparak kendimi geliştirmek için bunu kullandım. Bir cafeyle anlaşıp bizim bölümden arkadaşlara indirim yapmalarına çalışabiliyorduk ya da bir dersteki zor bir konuyu anlaşılabilir hale getirmek için animasyon hazırlıyordum vs.

Bizim yerimizi seve seve bıraktığımız dostlarımız bölümde bizim yaptığımız etkinleri yapmaya çalıştılar, hiç ilgi gösterilmedi. Bir şeyin ihtiyaç duyulmadığı ortamda yapılmaması gerektiği dersini bugün dahi iş hayatımda kullanıyorum. Bölümde doygunluğa erişilmişti, herşeyi yapan birileri vardı, hiçbir şey istenmiyordu. Bölüm için hazırladığımız mühendislik dökümanları, sunumları, videolar, animasyonların başka üniversitelerde kullanıldığını duyuyorduk, bizim bölümde ilgi gösterilmedi.

Bayrağı devretmeye çalıştık, olmadı. Tarihin en pasif ama her şeyi eleştiren “Ben Nesli” gelmişti. Kimse sorumluluk almadı. Devir değişmişti. Yeni gençler interneti zaten biliyordu, ama hiç faydalı amaçlar için kullanmamıştı.

Derslerde en önemli konuları, soruları videoya çekip anlatması için yeni nesil gençlere sponsorluk, kitap ve ne isterlerse teklif ettim, olmadı. Ders notlarını tarayıp internete yükleyecek kişiye tarayıcı ve yazıcı hediye etmeyi önerdim, yapmadılar. Samsun’dan ayrılırken bıraktığımız işletme sahibi dostlarla tanıştırmayı önerdim, ilgi göstermediler.

omugida.com sayesinde sadece okuduğum dönemde 500’den fazla, şuanda ise bizzat tanışıklığım olan 1000’e yakın gıda mühendisi arkadaşım vardır. Kendim bu mesleği yapmasam dahi bu mesleğin haklarını savunan pek çok döküman hazırladım ve hazırlamaktayım.

omugida.com sayesinde insan ilişkilerimiz gelişti, mezunlarla çalışanlarla iletişim kurduk, yönetim kurullarında öyle ya da böyle görev almış her arkadaşın bir şekilde faydasını gördüğünü düşünüyorum.

Üniversite hayatımın ilk senesi internet kafede hayatta ilk kez internetle kavuşmuş ve web tasarım gibi şeyler öğrenmeye çalışarak geçti. İkinci sene insan ilişkileri öğrendim. Üçüncü sene herkesle tanıştım. Dördüncü sene omugida.com’u kurdum. Beşinci sene omugida.com sayesinde ilk iş dalıma kavuştum ve çalıştım. Altıncı sene kendimi geliştirmek için pek çok şey yaptım ve önemli birkaç uğraşımı da ufak da ols gelir getirecek duruma getirdim. Yedinci sene sadece sınavlara gittim ama ilk ciddi işime girdim. İşe girerken omugida.com çalışmalarım CV gibi işlev gördü. Sekizinci sene memlekete taşındım ve mezun oldum. Şimdi de üniversitede bu 8 senede öğrendiğim ve yaptığım her şeyin faydasını görmekteyim.

omugida.com’u sonunda kapattığımızı duyurduk. Kıyamet koptu. Sessiz bir geçiş olsun diye omugidamuh.com adında yeni bir marka kurduk. omugida.com’u da bölümdeki en aktif, heyecanlı, yardımsever arkadaşlarla haberleşme için kullanalım istedik. Bu sefer çok eleştirildik, bölümde yıllardır yaptığımız her şey bir anda unutuldu, çok iftiralara maruz kaldık, yani pek de sessiz bir geçiş olmadı :)

ARN